در فرصت باقیمانده،چگونه برای آزمون قضاوت و وکالت بخوانیم

چگونه برای آزمون قضاوت و وکالت بخوانیم؟

دکتر احمدرضا تحریری-رتبه یک آزمون قضاوت ۹۵ و رتبه یک آزمون قضاوت ۹۶

از امروز (۸ شهریور ۹۷) تا روز آزمون قضاوت ۹۷ (۲۷ مهر) تنها ۴۹ روز باقیست و تا آزمون وکالت ۹۷( ۹ آذرماه) ۹۱ روز باقیست!

دروس آزمون قضاوت عبارتند از:

استعدادشغلی(ضریب۲)
حقوق مدنی (ضریب۳)
حقوق تجارت (ضریب ۲)
آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی (ضریب ۲)
آیین دادرسی و اجرای احکام کیفری (ضریب ۲)
حقوق جزای عمومی (ضریب۳)
حقوق جزای اختصاصی (ضریب ۲)

دروس آزمون وکالت عبارتند از:

حقوق مدنی (ضریب۳)
حقوق تجارت (ضریب ۲)
آیین دادرسی مدنی (ضریب۳)
آیین دادرسی کیفری (ضریب ۲)
حقوق جزا(ضریب ۲)

اصول فقه (ضریب ۱)

همانطور که میبینید تفاوت آزمون وکالت و قضاوت فقط در یک درس است و بنابراین طریقه مطالعه برای هر دو آزمون شبیه یکدیگر است

در آزمون قضاوت، دروس مدنی و حقوق جزای عمومی دارای ضریب ۳ و مابقی دروس دارای ضریب ۲ هستند

پس برای موفقیت در آزمون قضاوت از همین حالا حساب ویژه ای بر روی درس حقوق جزا که مجموعا (عمومی و اختصاصی) دارای ضریب ۵ میباشد باز میکنیم و در صورت موفقیت در درس جزا گام بلندی برای قبولی برمیداریم.

اول به سوالات زیر پاسخ اجمالی میدهیم و بعد طریقه خواندن را ارائه میکنیم

۱.آیا برای درس استعداد تحصیلی که دارای ضریب ۲ است لازم است کتاب خاصی را بخوانیم؟ خیر . با توجه به ضریب این درس و اینکه ما میتوانیم به سادگی و بدون مطالعه منبعی درصدی بین ۳۰ الی ۴۰ را در این درس بدست آوریم و از طرفی اصولا هیچ داوطلب دیگری این درس را بیش از این درصد پاسخ نمیدهد لذا استرسی در خصوص این درس به هیچ وجه نداشته باشید و برنامه های خودتان را روی دروس دیگر تنظیم کنید

۲.آیا اساسا امکان قبول شدن ما بخصوص برای کسانی که تاکنون تلاشی نداشته اند در این مدت وجود دارد یا خیر؟(مهم)

شاید به عقیده بعضی ها این امکان در حال حاضر برای کسی که تابحال مطالعه ای نداشته محال باشد اما به عقیده ی من تا سه هفته قبل از آزمون حتی برای کسی که تابحال مطالعه درستی نداشته شانس قبولی وجود دارد.توجه داشته باشید که:

هر درسی را نزدیک آزمون بخوانید آن مطلب در ذهن شما میماند و شبیه این است که این مطلب را بارها خوانده اید(مثلا اگر روز قبل از امتحان این نکته را یاد بگیرید که حمل سلاح در صلاحیت دادگاه کیفری دو و قاچاق آن در صلاحیت دادگاه انقلاب است و فردا و در روز امتحان این سوال طرح شود که قاچاق اسلحه در صلاحیت چه مرجعی است،شما شبیه کسی که یکسال این نکته را بارها خوانده است گزینه صحیح را انتخاب میکنید. با این تفاوت که او بارها این نکته را تکرار کرده اما شما یکبار این نکته را خوانده اید اما به موقع!

توجه کنید که روی این سخن من با داوطلبی است که مطالعه ای تابحال نداشته و به این معنی نیست که همه داوطلبان تلاششان را به هفته های آخر موکول کنند.قطعا کسی که مدت زیادی تلاش کرده احتمال قبولی خود را بدون اما و اگر به ۱۰۰ میرساند )

به این نکته توجه کنید که شما دارای دو حافظه اولیه و کوتاه مدت و حافظه ثانویه و بلند مدت هستید.یعنی وقتی شما مطلبی را میخوانید فقط تا چند روز آن مطلب در حافظه کوتاه مدت شما باقی میماند و برای اینکه مطلب را مدت زمان طولانی در ذهن خود نگه دارید نیازمند تکرار مطالب و ذخیره آنها در حافظه بلند مدت خود هستید.درواقع خاصیت تکرار این است که اولا مطلب را در ذهن شما تثبیت میکند و هرچه بیشتر مطلب را تکرار کنید ذهن شما مدت زمان بیشتری مطلب را در خود نگهداری میکند.اینگونه “تصور کنید” که:

اگر یکبار بخوانید تا ۲ الی ۵ روز مطلب در ذهنتان باقی میماند

اگر دو دور بخوانید ۵ الی ۱۵ روز

اگر ۳ دور بخوانید ۱۵ روز الی ۲ ماه

اگر ۴ دور بخوانید ۲ ماه الی ۶ ماه و…

پس هرچه بیشتر مطالب را تکرار کنید قادر خواهید بود که مدت زمان بیشتری آنرا نگهداری کنید و در آزمون از همه آنها استفاده کنید.

بنابراین همه ما داوطلبان(بلا استثنا) مطالبی را که یک یا دو دور میخوانیم بعد از چند روز فراموش میکنیم و این امر نباید موجب ناامیدی ما و رها کردن درس شود!! همه ی داوطلبان در این شرایط قرار دارند و نباید انتظار داشته باشید که با یک یا دو دور خواندن قانون یا کتابی کلمه به کلمه آن در ذهن شما تثبیت شود.بجای نا امیدی و رها کردن آن درس،حداقل ۵ دور آن را روخوانی کنید.سنگین ترین درس هم اگر باشد،برای شما راحت میشود.بسیاری از داوطلبان تاب سختی های دور اول و دوم را ندارند و خود را خیلی زود کنار میکشند در حالی که بنده هم بعنوان یک رتبه یک مثل تمام داوطلبین دیگر این دوران را گذرانده ام!

حال در حال حاضر کسی که به درستی مطالعه ای نداشته و یا اصلا نخوانده چه راه حلی دارد؟

فرصتی برای تکرار بسیار زیاد در این مدت ۴۹ روز وجود ندارد و تنها راه حل استفاده از حافظه کوتاه مدت است.در واقع طبق نکته بالا کسی که زیاد مطالعه و تکرار نداشته نمیتواند مطالب را به مدت طولانی در ذهن خود نگه دارد و باید نزذیک آزمون مطالعه زیادی داشته باشد تا مطالب حداقل در حافظه کوتاه مدت قرار گیرند.در واقع برای موفقیت راه حل این است که نزدیک آزمون (علی الخصوص دو سه روز آخر) همه مطالب و علی الخصوص مطالب مهم را بخوانید و روخوانی کنید و آنها را در حافظه کوتاه مدت خود نگه دارید و در آزمون از آنها استفاده کنید.در این صورت میتوانید کاری را کنید که کسی که یکسال خوانده میکند! در این روش داشتن برنامه دقیق بسیار حیاتی است

هیچوقت نا امید نشوید و بی وقفه تا روز آزمون تلاش کنید. حتی اگر شب آزمون باشد!!

به هیچ وجه به سخنان بی پایه و اساس بقیه اطرافیانتان که شما را از تلاش باز میدارد توجه نکنید

شما از آینده خود خبر ندارید.چه بسا در این فاصله تلاش کنید و بتوانید مطالب را بخوبی در حافظه خود نگهداری کنید و نتیجه ای بسیار بهتر از کسی که ۶ ماه مطالعه کرده بدست بیاورید.نا امیدی و کنار کشیدن شما فقط راه را برای افرادی که شاید لیاقتی کمتر از شما داشته باشند باز میکند و چه بسا شخصی که تلاش زیادی نکرده و استعداد کمتری دارد،بعلت کنار کشیدن خیلی از داوطلبان با استعداد،به سادگی پذیرفته شود.(همیشه در ناخوداگاهتان از بقیه میترسید،غافل از اینکه بقیه هم از شما ترس دارند)

۳.افکار بیهوده و بی اساس خود را همین حالا کنار بگذارید: عمده افکار بی اساس و اشتباه اینها هستند:

بقیه از من قوی ترند و من قبول نمیشوم! بقیه کلاس رفته اند و من نرفته ام و ضعیف هستم! خیلی ها روزی ۱۲ یا ۱۳ ساعت میخوانند و از من خیلی جلوترند! خیلی ها سال دوم و سومشان است و از من جلوتر و قوی ترند!  خیلی ها در دانشگاه های عالی درس خوانده اند و پایه قوی دارند اما من پایه ضعیف دارم و قبول نمیشوم!  میگویند آزمون وکالت سخت است و قبول نمیشوی! میگویند برای قبول شدن حداقل دو سال یکسره باید خواند! میگویند باید همه کتابها را خوانده باشی تا بتوانی قبول شوی و… پاسخ این ها را در زیر اشاره میکنم:

همه این حرف ها در یک کلام حرف هایی بی اساس و مبنا هستند.چرا؟

*از کجا میدانید که افراد دیگر از شما قوی ترند؟ بر فرض اینکه قوی ترند از کجا معلوم که در آزمون عملکرد بهتری از شما داشته باشند؟(بسیاری از افراد فقط ظاهر هستند یعنی ما تصور میکنیم که افرادی بسیار با سواد و قوی هستند در حالی که فقط خوب حرف میزنند و سطح علمی مناسبی ندارند و قطعا خودتان مشاهده کردید که بسیاری از این افراد بر خلاف تصور شما در آزمون رتبه های نجومی بدست می آورند!!)

*نصف افرادی که در آزمون موفق میشوند از جمله خود من از هیچ کلاس و آزمونی استفاده نکرده اند (۹۰ درصد کلاسها تاثیر عکس دارند)

*ساعت مطالعه زیاد یقیه به معنی برتری آنها نسبت به شما نیست! در آزمون نمیگویند که کسانی که بیشتر خوانده اند قبولند! بلکه کسانی که بهتر خوانده اند پذیرفته میشوند.چه بسا کسی که روزی ۶ ساعت با کیفیت خوانده از کسی که روزی ۱۲ ساعت اما بی نتیجه خوانده نتیجه ی بسیار بهتری بگیرد!

*به جرأت میگویم که سطح علمی دانشگاه تاثیری در آزمون وکالت و قضاوت ندارد. چرا که بسیاری از مطالبی که ما در قوانین با آنها مواجه میشویم اصلا حتی در بهترین دانشگاه ها هم تدریس نشده اند و اگر هم کسی آنها را خوانده قطعا بسیاری از آن مطالب فراموش شده اند و تمام داوطلبان باید بعد از دانشگاه تمام مطالب را از اول و بصورت دقیق مطالعه نمایند.لذا تفاوتی بین داوطلبان در این زمینه وجود ندارد

*۵۰ درصد پذیرفته شدگان سال اولشان پذیرفته میشوند و به هیچ عنوان افرادی که سال دوم یا سومشان است برتری چندانی نسبت به سال اولی ها ندارند(شاید در ابتدای مطالعه این برتری وجود داشته باشد اما تقریبا از مهرماه ببعد عمده داوطلبان در یک سطح قرار میگیرند و کسانی هم که سال اولشان است بسیاری از مطالب را فرا میگیرند و حتی از بسیاری از داوطلبان سال چندمی پیشی میگیرند

*آزمون وکالت و قضاوت به هیچ وجه آزمون های سختی نیستند و فقط برخی برای ما آن را سخت میکنند.همه این افراد که میگویند این آزمون سخت است کسانی هستند که یا اصلا هیچ تلاشی نکرده و انتظار داشته اند نخوانند و پذیرفته شوند و یا افرادی هستند که تلاش کرده اند اما تلاشی بدون برنامه و بدون تفکر درست! قطعا تعداد کسانی که درست و با برنامه تلاش کرده اند و پذیرفته نشده اند به تعداد انگشتان یک دست هم نرسد(بسیاری از این داوطلبان به خیال خود عالی و با برنامه مطالعه کرده اند ولی در واقع راه را اشتباه رفته اند)

*برای این آزمون ها نیازی به خواندن کتب زیادی نیست و تسلط به قوانین تضمین قبولی قطعی شماست

حال به سوال اصلی مان باز میگردیم:

 

در این فرصت باقیمانده تا آزمون قضاوت و وکالت چه روندی را پیش بگیریم؟

۱.به سمت جمع بندی دروس بروید و دروس را تک تک بخوانید و نکات مهم آن را برای روزهای پایانی علامت گذاری کنید.

۲.از تعدد منبع به وحدت منبع روی بیاورید و سعی کنید نکات شما در یک کتاب قانون جمع آوری شود تا روزهای پایانی که جمع بندی نهایی میکنید به مشکل بر نخورید.نکات اساسی جزوه و کتاب را اگر دارید به قانون منتقل کنید.(اساسی ترین ضربه به داوطلبانی که زیاد تلاش کرده اند در این مرحله وارد میشود که تا روزهای پایانی فکر جمع بندی را نمیکنند و در روزهای پایانی امکان دوره ی دروس بعلت تعدد منبع و حجم زیاد آنها را پیدا نمیکنند و عمدتا موفق نمیشوند.لذا باید به این امر از حالا توجه کنید)

۳.بیشتر قانون را مطالعه کنید.قانون بهترین و خلاصه ترین منبع برای شماست.مواد و نکات مهم آن را علامت گذاری کنید و در سه چهار روز آخر آنها را مطالعه کنید و در حافظه کوتاه مدت خود بسپارید

۴.پس از خواندن کامل هر درس یک دور قوانین خاص آن را مطالعه و نکات مهم آنها را علامت گذاری کنید و در روزهای پایانی آن نکات را دوره کنید(خلاصه بسیاری از قوانین خاص در سایت رسانه حقوق موجود است که میتوانید استفاده کنید و این خلاصه ها تا نزدیک آزمون کاملتر خواهند شد و خلاصه قوانین بیشتری در سایت قرار میگیرد)

خلاصه قوانین خاص حقوقی                                   خلاصه قوانین خاص کیفری

۵.خلاصه آرای وحدت رویه جدید(حدودا ۵۰ رای وحدت رویه اخیر و بیشتر آرای سال ۹۰ ببعد) را برای خود یادداشت کنید و در روزهای پایانی مطالعه کنید(مجموعه آرای وحدت رویه اخیر در این قسمت موجود هستند)

 

موفق باشید-احمدرضا تحریری

 

مطالب مرتبط

۱۱۹ دیدگاه‌

 1. سعیده گفت:

  باسلام خدمت شما میخاستم سوال کنم ۱ماه اخر برای تست زدن خوبه مثلا ابان ماه؟؟

  • عرض ادب و احترام
   سعی‌کنید تست زدن را تا ۲۰ روز مانده به آزمون به اتمام برسانید و تست هایی که بلد نبودید را گلچین کنید و علامت بزنید و در روزهای پایانی در کنار دوره ی دروس آنها را بصورت سوال جوابی بخوانید(تست خوانی)

 2. زهرا گفت:

  سلام عذر میخوام استاد.استفاده از بودجه بندی دادافرین برای برنامه درسته؟یا مواد را به ترتیب بخوانیم؟برنامه خاصی مدنظر شما نیست استفاده کنیم؟

  • عرض ادب و احترام
   اگر تاکنون طبق برنامه موسسه دادآفرین یاهر موسسه دیگر پیش رفته اید طبق آن برنامه مطالعه کنید و ادامه دهید
   اگر از آن برنامه جا مانده اید یا کلا تاکنون طبق آن پیش نرفته اید،برنامه ای متناسب با وضعیت کنونی خود طبق راهنمایی من طراحی و وفق آن مطالعه کنید

 3. زهرا گفت:

  ممنونم از پاسختون

 4. vahid گفت:

  خیلی زیاده بابا ، ولی دمت گرم انرژی دادی ممنونم عشقی عشقی

 5. صمد گفت:

  سلام آقای دکتر
  لطفا خلاصه های بیشتری از دروس اصلی مثلا جزا مبحث قصاص و حدود و دیات و… اگه ممکنه بذارید
  خیییییییییییلییییییییییییییییی مطالبتون مفید و ارزشمنده
  خدا خیرتون بده

 6. hamed گفت:

  لطفا در مورد جزوه تجارت توضیح بدید. روی سایت قرار میگیره؟ منتظریم
  ضمنا بابت فایلهای فوق العاده شما متشکرم

 7. محمد گفت:

  سلام دکتر جان خسته نباشید,ممنون واقعا من نا امید شده بودم ولی انشاالله با قدرت شروع میکنم من اکثر خلاصه هایی رو که در اختیار عموم قرار دادید رو دارم,فقط یه خواهش دارم مبحث اطفال و نوجوان در حقوق جزا رو گفته بودید که ۵صفحه هستش ولی فقط ۲ صفحه اون رو نشر دادید ممنون میشم کامل قرار بدید رو سایت,چون من این بحثو مشکل دارم.
  باتشکر فراوان

 8. Bahar گفت:

  سلام من با بودجه بندی موسسه پیش رفتم آخر شهریور تموم میشه و برای جامع اماده میشم. سوالم این هست که برنامه ریزی یک ماهه که کل دروس باشه کنم بهتر هست یا برنامه ریزی کنم که تاآزمون قضاوت یعنی دوماهه؟
  لطف میکنید یه نمونه برنامه بزارید

 9. شیما گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  ایا کتابهایه ساده ساز تجارت و آد م بره ازمون خوب هستند؟

 10. farhad گفت:

  سلام استاد،من تازه از فردا میخام شروع کنم فقط نمیدونم از کجا باید شروع کنم سردرگمم ، یه بار جزوه ها رو میارم که همراه ماده خوانی پیش برم ،یه بار جزوه ها روکنار میذارم میرم سراغ کتاب درسنامه، باز وسوسه میرم میرم سراغ تست خوندن.خلاصه استرس و سردرگمی رفته تو وجودم.

  • سلام و احترام
   دوست گرانقدر نه استرس داره نه سردرگمی
   شما از روی قوانین مطالعه کنید
   مباحثی که خیلی برایتان نامفهوم بود خیلی سریع از روی جزوه یا کتاب آن مبحث را مطالعه و مجددا از روی قانون ادامه دهید
   در حال حاضر پیشنهاد این است که هر قانون را بطور کامل در ۵ روز بخوانید و نکات مهم آن را با مداد علامت کذاری کنید و‌کنار بگذارید و به سراغ درس بعدی بروید

 11. مرتضی گفت:

  سلام آقای تحریری. لطفا مرا راهنمایی کنید بسیار سرگردانی. بنده سه ساله که در ازمون وکالت شرکت میکنم. امسال سال چهارم قصد شرکت دارم و تازه میخام شروع کنم. ولی نمیدونم چطوری بخونم که دیگه امسال نتیجه ببینم. پارسال کانون لرستان با میانگین نمره ۳۵ درصد نفر ۳۹۸ شدم. امسال رفتم منابع رو از پیکج آقای … موسسه …. خریدم. بنظر شما چطور تو این زمان بخونم و بنده برای قبولی چی بخونم؟ واقعا خسته شدم

  • با سلام و احترام
   من اصلا اسم ایشان را نشنیده ام و اطلاعی از محتوای این پکیج ها ندارم و نمیدانم اصلا به چه صورتی هستند
   بنظر من تسلط به قانون شرط قطعی موفقیت هست.منبعی که روزانه مطالعه میکنید باید قانون باشه و از جزوه و … فقط برای فهم‌قانون استفاده کنید(برای اینکه تبلیغ بدی نسبت به پکیج نشده باشد نام مولف و موسسه را حذف نمودم)
   این جزوات

 12. farhad گفت:

  سلام جناب دکتر استاد گرامی ،من تازه از فردا میخام شروع کنم این مدتم کلا گیج بودم فقط نمیدونم از کجا باید شروع کنم سردرگمم ، یه بار جزوه ها رو میارم که همراه ماده خوانی پیش برم ،یه بار جزوه ها روکنار میذارم میرم سراغ کتاب درسنامه، باز وسوسه میرم میرم سراغ تست خوندن.خلاصه استرس و سردرگمی رفته تو وجودم.

 13. سعیده گفت:

  باتشکر از پاسخ شما،،

 14. محمدرضا گفت:

  سلام وقت بخیر
  میشه لطف کنید تو این مدت باقی مانده طریقه ی خوندن ۶ تا درس رو بگید؟ نص بخونیم و تست؟یا کتاب ها؟
  چجوری مرور کنیم و اصلا چه چیزایی رو باید مرور کرد
  ایا مواد مهم و خلاصه هاتون و تست کفایت میکنه؟؟
  خواهشا ی راهنمایی جامع و کامل بفرماایید
  باتشکر

 15. mohammad گفت:

  سلام وقت بخیر
  میشه لطف کنید تو این مدت باقی مانده طریقه ی خوندن ۶ تا درس رو بگید؟ نص بخونیم و تست؟یا کتاب ها؟
  چجوری مرور کنیم و اصلا چه چیزایی رو باید مرور کرد
  ایا مواد مهم و خلاصه هاتون و تست کفایت میکنه؟؟
  خواهشا ی راهنمایی جامع و کامل بفرماایید
  باتشکر

 16. صادق گفت:

  سلام جناب
  میشه لطف کنید برای افرادی ک تا حالا دروس و با تست خوندن و میخوان از الان فقط دوره کنند و تست بزنن یک چهارچوب مناسب ارائه کنید

 17. سمیه گفت:

  سلام استاد خسته نباشید،میشه لطفا در مورد جزوه ی تجارتتون توضیح بفرمایید،آیا قبل آزمون وکالت ارائه میشه،تو رو خدا لطفا آمادش کنید شدیدا بهش نیاز داریم ممنونم

 18. فروزان حدادی گفت:

  با سلام خدمت شما بزرگوار
  من اصول فقه و آ دک رو یک دور خوندم تماما.از مدنی ص ۲۱۶ بیات هستم
  از تجارت ص۱۰۰نظم فرحناکیان
  از جزا دارم قانونو مطالعه میکنم
  آدم هم کتاب خلاصه شمس رو دارم میخونم
  خیلی استرس دارم آقای تحریری،من دانشجوی شاگرد اول دانشگاهم ولی بخاطر سطح سواد پایین خانوادم و اینکه درک نمیکنن ک درس خوندن نیاز ب تمرکز و آرامش اعصاب داره، تا حالا هر آزمونی ک شرکت کردم محکوم ب شکست بودم،بخاطر جو بد خونه کتابخونه میرفتم،اما امروز اجازه ی همون هم ازم گرفته شد.تمام امروز رو داشتم گریه میکردم، ی مقدار ب خودم امید دادم و نشستم جزا خوندم ولی بعد ب نتایج ارشد فکر کردم ک فردا میزنن و اگر قبول نشم باید تو این شرایط خفقان آور درس بخونم و نمیدونم اینجوری وکالتو قبول میشم یا ن؟
  خواهش میکنم راهنماییم کنین

  • با سلام و ادب
   دوست گرانقدر آرزوی موفقیت برای شما دارم
   همینکه همین اندازه دنبال موفقیت هستید من به شما قول میدم امسال یه نتیجه عالی میگیرید و‌کارنامه و‌مصاحبه شما رو بعنوان فردی موفق در سایت قرار خواهم داد

 19. F.z گفت:

  باسلامو احترام .
  جناب دکتر تحریری لطف میفرمایید یه لیست از قوانین خاص خیلی مهمو کاربردی توکانال یا همین ساید بزارید.تشکرو سپاسگذار

 20. اکبری گفت:

  سلام
  صمن عرض احترام و تشکر ، من داوطلب آزمون سال ۹۶ بودم و رتبه ای هم که کسب کردم به صورتی بود که اگر تکمیل ظرفیت اتفاق می افتاد ، قبول می شدم که متاسفانه کنسل شده این موضوع ، با توجه به اینکه منتظر تکمیل ظرفیت بودم تا الان و نخوندم این مدت، به نظرتون در صورت شروع مطالعه آیا شانس قبولی خواهم داشت؟
  با تشکر از مطالب خوبتون

 21. مرتضی گفت:

  اقای تحریری من میخام تازه شروع کنم. سه سال پشت آزمون هستم و سال چهارمه. الان آیا قانون به همراه کتب کمک حافظه بخونم کافیه؟ قبول میشم؟

  • با سلام و ادب
   من به شهصه اکر بجای شما باشم به قانون ها اکتفا میکنم و چند دور تا روز آزمون مطالعه میکنم.مطالبی که برای شما خیلی گنک هستند از کتب منبع رفع ایراد و ابهام کنید
   متاسفانه الان عمده کتاب های کمکی موجود بزای آزمون پاسخ مورد انتظار شما را ندارند

 22. اکبری گفت:

  خیلی از پاسختون ممنونم
  به نظرتون در این مدت باقی مانده تا آزمون کانون به چه صورتی برنامه ریزی کنم؟
  خصوصا که من مشکل ام درس آیین دادرسی کیفری هست که اگر در مورد نحوه مطالعه اش راهنمایی بفرمایین ممنون میشم.
  چون در دوره دانشگاه آیین کیفری قدیم رو خوندیم و البته خیلی فرار هست این درس ، مشکل دارم در یادگیری و بخاطر سپاریش .

  باز هم تشکر

  • با سلام و ادب
   کیفری رو اگر خیلی سطحتون صفر هست و با خواندن قانون چیزی متوجه نشدید(که بعید است) از کتاب دو جلدی زرد رنگ دکتر خالقی استفاده کنید
   در مورد برنامه اکر امکانش بود در سایت قرار میدهم

 23. حسین گفت:

  سلام دکتر خسته نباشی..من پارسال وکالت کانون قم بامیانگین ۵۰درصد نفر۹۸ شدم بعد الان چهارماهه مرتب میخونم بازم ازمون چتردانش میانگینم میشه ۵۰ درصد واقعا دلسردم کرده احساس میکنم این چهارماه چیزی ب سوادم اضاف نشده نمیدونم ضعفم چی هس لطفا راهنماییم کنید..

 24. مجید گفت:

  با اجازه از جناب دکتر تحریری ، نکته که بنده بعد از مدتی به آن رسیدم …. دوستان : مطالب خوب در کتاب های خوب و نویسنده خوب و ناشر خوب هست …. بنده شاید پس از هزینه نزدیک ۷ میلیون خرید انواع کتاب از موسسات و نویسنده های دیگر به یک این نکته رسیدم … این تلاش و مطالعه است که شما رو موفق میکنه نه انواع کتاب و تست و کلاس ….شاهد این مطلب فرموده خود جناب دکتر تحریری که فرمودن از هیچ کلاس و… استفاده نکردند

 25. سپیده گفت:

  سلام و عرض ادب
  اگه لطف کنید برنامه ی دقیق و منسجمی در اختیار داوطلبین قرار بدین خیلی ممنون میشم
  اینکه چطور برنامه‌ریزی کنیم و چطور مرور کنیم کار تخصصی هست که خود داوطلب اشتباه غیر قابل جبرانی ممکنه در این زمینه انجام بده همینطور اگه مواد مهمی که اغلب سوال خیز هستن رو اعلام کنید عالی میشه.

 26. مهرزاد گفت:

  باسلام وعرض ادب.ایا مدنی نظم واسه این سه ماه کفایت میکنه بدون تست وجزوه

 27. مهرزاد گفت:

  جناب دکتر بنده نظمو دو دور خوندم ولی برج چهار مشاور موسسه پیشنهاد کتاب دکتر بیات رو دادن یع دور خوندم ولی واسم خیلی سنگین بود الان چند روزی هس که بلز نظمو مطالعه میکنم سال اول تقریبا نصف نظمو خوندم سی وپنج درصد زدم پارسالم یه دور خوندم بیستو پنج درصد زدمب نظر حضرتعالی الان فقط نظمو بخونم یا ابنکه جزوه هم در کنارش بخونم.جسارتا میتونم ازتون مشاوره بگیرم.

 28. مهرزاد گفت:

  استاد من دو دور نظمو خوندم ولی مشاور موسسه پیشنهاد کتاب دکتر بیات رو بهم دادن یه دور خوندم واسم سنگین بود چند روزی هس که نظم رو شرو کردم ب نظر حضرتعالی الان فقط نظم رو بخونم یا ایکنه دز کنارش جزوه هم بخونم البته سال اول با نظم سی و پنج درصد زدم پارسالم با دو دور نصف کتاب رو بیستو پنج زدم.جسارتا میتونم مشاوره بگیرم

  • سلام و ادب
   کتاب مدنی جناب آقای بیات هم کتاب خوب و‌مناسبی هست منتهابنظر من خیلی نکات اضافه زیاد داره که برای وکالت و قضاوت زیاد کارایی ندارند و فقط وقت شما رو میگیرند.اگر میتوانید آن نکات را تشخیص و فورا از آنها رد شوید کتاب بیات را بخوانید والا نظم بهتر هست(به شخصه نظم را خوانده ام)

 29. پناهي گفت:

  سلام استاد عزیز خسته نباشید،و خدا قوت میگم..خواستم بپرسم ازتون که تو این مدت باقیمانده مشاوه تلفنی انجام نمیدید؟ ممنون میشم جوبمو بدید..و اینکه خواستم بهتون بگم این حجم از خدمات حقوقی شما قطعا بدون اجر نمیمونه پیش خداوند..واقعا استفاده میکنیم

  • سلام و ادب
   دوست گرانقدر تمام وقت مشغول انجام یک کار جدید هستم که حتی بخاطر اون مشاوره های جدید و کلاس های دوره ی دوم خودم رو که قرار بود با تعداد زیادی برگزار بشه کنسل کردم و متاسفانه در حال حاضر فرصتی برای مشاوره های جدا از سایت وجود ندارد. امیدوارم این خدمت جدید تا قبل از آزمون وکالت قابل ارائه بشه.لطفا سوالات خود را در همین قسمت طرح بفرمایید

 30. فاطمه گفت:

  سلام استاد وقتتون بخیر…من امسال دارم تمام تلاشمو برای قبولی در قضاوت میکنم..وبا مدرک کارشناسی ناپیوسته ثبت نام کردم..ولی مهرماه تازه ترم آخر کاردانی هستم…اگه قبول بشم مشگل بوجود میاد؟ یا چون تا موقع اعلام قبولی مدرک رو میگیرم مشگل نداره؟

 31. amirrrr گفت:

  باسلام وعرض خسته نباشید وممنون بابت اطلاعات ومطالب بسیارمفیدی که دراختیارداوطلبین قرار می دهید.سوال من این است که اگر دردروس جزایی(مثلا کسب درصد۵۰% یابالاتر) ومابقی (مدنی-آدم-تجارت)کمتر از۵۰%)باشد امکان قبولی درمرحله تستی آزمون قضاوت وجود خواهد داشت؟

  • با سلام و احترام
   دوست گرانقدر پاسخ این سوال بستگی به سطح و عملکرد رقبا و سطح آزمون دارد و پاسخ دقیقی به این سوال نمیتوان داد
   شما همه را سعی کنید عالی مطالعه کنید و به فکر درصد نباشید(چون بصورت ناخود آگاه عملکردتان را پایین می آورد)

 32. Solmaz گفت:

  سلام
  ممنون استاد از مطالب خوبی که کذاشتین
  اکه میشه تعلیق و تعویق جرم برامون توصفحه بدارین ممنون میشم

 33. Set94 گفت:

  سلام استاد روز بخیر
  من بسیار واسه درس خوندم وقت میذارم اما موقع تست و آزمون درصدهای خوبی کسب نمیکنم کلافه شدم نمیدونم مشکل از کجاست!

 34. Unknown گفت:

  سلام استاد روز بخیر .
  من بسیار واسه درس خوندم وقت میذارم و تلاش پیکنم اما در تست و آزمون درصدهای کمی کسب میکنم کلافه شدم علتش چی میتونه باشه؟

  • با سلام و احترام
   علت آن میتواند یا اصرار به استفاده از منابع نادرست باشد یا برنامه غلط یا مطالعه غلط(یعنی مطالب را عمیق و دقیق مطالعه نمیکنید)
   بزودی مطالبی در مورد نحوه مطالعه دروس قرار میدهم

 35. آیدا گفت:

  سلام استاد در مورد ۴۸روز اخر و تقسیمش بر یکماه,و ۱۵ روز و ۳ روز که بین نظرات بالا خوندم توضیح بیشتر میفرمایین

 36. مژگان گفت:

  سلام وعرض ادب
  من تازه میخوام شروع کنم بعدازخوندن بلافاصله تست بزنم یانه؟واینکه روزی چنددرس بخونم؟کلاسای نکته وتست کامل دروس۶روزه داخل ابان ماه شرکت کنم یانه؟!
  خودتون مشاوره پشتیبان میشید؟من شیرازم

  • سلام و احترام
   در حال حاضر بنظر من تک درسی مطالعه بفرمایید خیلی بهتره
   شمایی که تازه شروع کردید الان فرصتی برای «تست زدن»ندارید و باید «تست خوانی» انجام بدید
   بنظر من بعد از دو دور مطالعه یک دور تست خوانی کنید

   • لایت گفت:

    سلامآقای دکتر. منظورتون رو از تست خوانی توضیح میدید ؟ یعنی لازم نیست جواب صحیح رو پیدا بکنیم ؟

    • با سلام و ادب
     تست خوانی شیوه ای از تست زنی هست که بجای خواندن سوال و گزینش گزینه صحیح تمام چهار گزینه با دقت خوانده میشوند و نکته سوال و تله سوال و… را بدست می آوریم و در واقع هدف از تست زدن سنجش خودمان است اما هدف از تست خواندن یادگیری است نه سنجش

 37. حاجی ک.م گفت:

  سلام آقای دکتر بنظر شما ممکنه مثل سال ۸۳ آزمون قضاوت دیگه برگزار نشه تا مدت زیادی؟؟؟ یک راه حل واسه اونایی که شاغل هستن و متاهل هم بزرگواری کنید بگید بهمون که چجور بخونن که زودتر به هدفمون برسیم؟؟؟؟

  • با سلام و ادب
   تا ۱۴۰۱ حتمی آزمون برگزار میشه
   بعدش هم بنظر من قطعی برگزار میشه
   شاغلین و متاهلین هم باید مثل بقیه مطالعه داشته باشند اما در ساعت هایی که امکانش هست

 38. mmmmm گفت:

  سلام. وقت بخیر آقای تحریری برای ازمون اختصاصی قضاوت اگر فقط پایان نامه مونده باشه اشکالی نداره؟

 39. mmmmm گفت:

  سلام وقت بخیر. اقای تحریری برای آزمون اختصاصی قضاوت اگر فقط پایان نامه مونده باشه اشکالی نداره ؟

 40. فاطمه گفت:

  باسلام وقت بخیر
  عذرمیخوام استاد,میشه لطفا بفرمایید جنابعالی اولین سالی که ازمون وکالت شرکت کردین وپذیرفته شدین,دقیقا چه زمانی شروع کردین؟چقدروقت داشتین؟اینکه چه منابعی دقیقامطالعه داشتین؟؟باتشکر فراوان

 41. ندا گفت:

  خواهش میکنم جواب بدین خیلی برام مهمه برای تست جزای اختصاصی چه کتابی بخرم ؟

  • با سلام و ادب
   تست قانونیار جزا برای بخش جزای اختصاصی بنظرم کافی باشه(البته به شخصه زیاد اعتقادی به تست های جزای اختصاصی ندارم اما برای اینکه با نحوه طرح سوالات آشنبا بشید مطالعه تست های قانونیار مناسبتره

 42. احمد گفت:

  سلام. خدا قوت آقای دکتر و دم شما گرم بابت همه زحمات
  میخواستم بپرسم که جزوه تجارت رو چجوری میشه تهیه کرد؟ من الان تجارت رو خوندم خودم. تابحال از روی کمک حافظه میخوندم و نکاتش رو توی قانون مینوشتم. تستس دکتر قربانی رو هم میزدم. حالا جزوه رو بگیرم از این به عبد بخونم یا؟
  جزوه رو هم بفرمایید چجوری تهیه کنم؟ تشکر

 43. سمیه گفت:

  سلام و عرض ادب و خسته نباشید استاد عزیز،بنده اصلا تجارت نخوندم و بیصبرانه منتظر جزوه ی شما هستم،به نظرتون جزوه ی شما برای کسب درصد بالا کفایت میکنه؟یعنی به عنوان تنها منبع میشه بهش اکتفا کرد؟بی نهایت سپاس،خواهش میکنم جواب بدین

  • با سلام و احترام
   هم در آزمون وکالت ۹۵ و هم در آزمون وکالت ۹۶ دانشجویان با مطالعه این جزوه موفق به کسب درصد ۱۰۰ شده اند(البته در سال ۹۵ یک سوال از قانون خاص و در سال ۹۶ دو سوال در جزوه نبودند و نیازمند مطالعه قوانین خاص بودند)

 44. mehrzad گفت:

  سلام و عرض ادب ،جسارتا این جزوه تجارتتون با جزوه سال گذشته متفاوته؟

 45. امیر گفت:

  باسلام عرض خسته نباشید
  سوالی که داشتم این است که آیادرازمون قضاوت به استثنا درس مدنی صرف قانن خوانی وتست زدن کمکی به قبولی درازمون خواهد کرد؟

  • با سلام و ادب
   اگر قوانین را به درستی بفهمید و یادبگیرید بله
   البته در مباحثی که به مشکل میخوردید میتوانید از جزوه استفاده کنید
   مثلا اعاده دادرسی را به درستی یاد نمیگیرید میتوانید از کتاب یا جزوه برای یادگیری اون مبحث استفاده کنید

 46. سمیه گفت:

  سلام استاد تحریری،ممنون از پاسختون،اگه براتون مقدوره لطفا خلاصه ی قوانین خاص تجارت رو هم بذارید،با سپاس فراوان

 47. soheil گفت:

  باعرض سلام وخداقوت وتشکر از وقتی که میزارید برای پاسخگویی
  برای ازمون قضاوت درس جزا و ادک کتاب قانون یار چتر دانش مناسب برای تست ؟

 48. سمیه گفت:

  سلام و عرض ادب استاد،ممنون از پاسختون

 49. mmmmm گفت:

  سلام.اقای تحریری اگر شخص ثالث برات رو قبول کرده باشد درصورت پرداخت میتواندبه کسی که به نفع او قبول کرده و ایادی ماقبل رجوع کند حال اگر ثالث پرداخت نکرده باشد دارنده برات به چه کسانی رجوع میکند ؟ممنون میشم پاسخ بدید

 50. محمد گفت:

  سلام
  آیا جزوه تجارت شما رو اگه بخونیم +قوانین خاص مرتبط کافی خواهد بود ؟
  علی الخصوص ازمون قضاوت درس تجارت که سال گذشته بسیار سخت بود جوابگو هست؟؟

  • با سلام و احترام
   جزوه تجارت جزوه ی خلاصه ی کامل و جزوه جمع بندی است
   قطعا با توجه به حجم جزوه نمیتوان ادعا کرد که بسیار کامل است(۵جلد کتاب دکتر اسکینی بیش از ۱۰۰۰ صفحه هستند اما بازهم کامل نیستند)اما بنظر من جزوه برای درصد بین ۷۰ تا ۱۰۰ (بسته به نوع سوالات) پاسخگو خواهد بود

 51. سمیه گفت:

  سلام و عرض ادب استاد تحریری،ممنون از خلاصه ی تعلیق،اگه براتون مقدوره لطفا بحث جرائم اطفال و نوجوانان رو هم بذارید و تعدد جرم،سپاس فراوان

 52. بیتا گفت:

  سلام جناب دکتر خسته نباشید…من سال ۹۶ کانون البرز با سهمیه ایثارگری شدم ۷۰….بنظر شما امسال تهران شرکت کنم یا البرزکه امکان قبولیم بیشتر باشه؟؟؟

  • سلام و عرض ادب
   خیلی تفاوت چندانی باهم ندارند ولی درکل‌سطح البرز هرسال کمتر از سطح مرکز بوده-سطح رقابت در سهمیه ایثارگران در مرکز در سال ۹۶ بسیار بالا بود

 53. سمیه گفت:

  سلام و عرض ادب استاد،فرمودین تا جمعه در مورد جزوه ی تجارت اطلاع رسانی میکنید،امشب خبرشو میدین لطفا؟متشکرم

 54. بیتا گفت:

  سلام جناب دکتر من ساکن کرج هستم و سال ۹۶ کانون البرز با سهمیه ایثارگری شدم ۷۰…امسال بنظرتون تهران امتحان بدم یا کرج که احتمال قبولیم بیشتر باشه؟

 55. فروزان گفت:

  سلام روز شما به خیر
  من برای آدک کتب دکتر خالقی رو خوندم عالی بود.ولی ب خاطر تعریفی ک از کتاب نکته ها در آدک کرده بودن شروع ب خوندنش کردم ولی احساس میکنم دارم وقتمو تلف میکنم به نظرتون ی بار دیگه آدک رو بخونم خلاصه کنم بهتره؟یا دیگه فقط این کتاب نکته هارو بخونم؟
  از ی طرف میترسم کتاب نکته هارو رها کنم چون همه میگن بخونینش،از ی طرف نکته ای توش نمیبینم.اون دو جلد بهتر بود به نظرم
  لطفا راهنماییم کنین

  • با سلام و احترام
   سخن ناشر در ابتدای کتاب نکته ها را مطالعه کنید خود مولف جناب استاد خالقی بیان کرده اند که کتاب نکته برای وکلا و قضات و … نوشته شده
   مطالعه این کتاب با حجم آن برای آزمون وکالت را توصیه نمیکنم
   فقط در موادی که ایراد دارید میتوانید به آن رجوع کنید
   وسواس اضافه نداشته باشید

 56. سمیه گفت:

  سلام و عرض ادب استاد تحریری،جسارتا میخواستم سوال کنم جزوه ی تجارت کی ارائه میشه،چیزی به آزمون وکالت نمونده،متشکرم

 57. تجارت گفت:

  سلام. خسته نباشید. ما هر روز میاییم و چک میکنیم و خبری از جزوه تجارت نیست. لطف میکنید کمی تسریع کنید. برای جمعه قول داده بودید. استرس داریم. ممنون

  • با سلام و احترام
   جزوه آماده ی انتشار از طریق سایت است
   منتظر تایید بانک برای اتصال درگاه پرداخت هستیم که به محض تایید امکان تهیه آن وجود خواهد داشت

 58. سمیه گفت:

  سلام و عرض ادب استاد تحریری،جسارتا میخاستم سوال کنم جزوه ی تجارت کی رو سایت قرار میگیره؟متشکرم

  • با سلام و احترام
   جزوه آماده ی انتشار از طریق سایت است
   منتظر تایید بانک برای اتصال درگاه پرداخت هستیم که به محض تایید امکان تهیه آن وجود خواهد داشت

 59. سمیه گفت:

  سلام استاد عزیز،ممنون از پاسخگوییتون،عذر میخام جزوه ی چاپ شده رومیتونیم تهیه کنیم یا پی دی افشو و خودمون باید چاپش کنیم؟متشکرم

 60. سمیه گفت:

  سلام و عرض ادب استاد عزیز،میخاستم خاهش کنم لطفا امکان تهیه ی جزوه ی تجارت رو از طریق تلگرام فراهم کنید لطفا،متشکرم

 61. سمیه گفت:

  سلام و عرض ادب جناب تحریری،میشه لطفا امکان ارائه ی جزوه ی تحارت رو از طریق تلگرام فراهم کنید،متشکرم

 62. لایت گفت:

  سلام و عرض ادب جناب دکتر تحریری؛ سوال خدمتتون داشتم راجب جزوه تجارتتون که ذیل صفحه ی مربوطه امکان پرسیدن نبود. من جهت آمادگی آزمون وکالت در ماههای قبل درس تجارتو خوندم و تستای ساده ساز تجارت فرحناکیانو زدم جهت مرور لازمه تست خوانی مجدد همون تستای زده شده رو بکنم و نص قانون بخونم یا جزوه جنابعابی رو چند دور بخونم کافیه ؟

 63. Mostafa گفت:

  سلام .خسته نباشید .من دانشجو ترم ۳ فقه وحقوق دانشگاه پیام نور هستم. میخواستم بدونم من با مدرک پیام نور میتونم در آزمون قضاوت شرکت کنم؟؟ممنون میشم اگر پاسخ دهید.

 64. پوریا گفت:

  سلام و عرض ادب
  واسه آزمون قضاوت منابع رو چطور شروع به خوندن کنم؟درس ها رو بهتره یکی یکی تمام کنم بعد بار دوم باهم جمعی بخونم؟
  یعنی مدنی رو تا آخر تمام کنم بعد برم سراغ تجارت؟
  ویا ۱۰۰ باهم بخونم درس هارو ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر ثابت